Arınma Mevsimi / Özge Şimşek

Bahar ayı bedenimizi toksinlerden arındırmak için en iyi mevsimdir. Kışın bitmesiyle birlikte ağırlaşan beden tekrar hafiflemek ister. Bir hafta dahi olsa uygulayacağımız bir detoks programı, bedenin bahara geçişini ve bu sırada oluşan yorgunlukları atmak için faydalı olacaktır. Eğer detoks yapmaya karar verirseniz öncelikle sabahları uyandığınızda kahvaltıdan önce limonlu bir bardak su içmek bedenin toksinleri atmasına yardımcı olacaktır. Çok şekerli olmayan bir porsiyon meyve ve bir bardak yeşil çay ile güne başlayabilirsiniz. Ara öğün olarak bir avuç çiğ badem tüketebilirsiniz. Öğlen yemekleriniz salata ve sebze yemekleriyle bezenirse ve bu sırada ekmek yemeksizin devam ederseniz mideniz de fazla yorulmamış olur. Yine bir porsiyon meyve ile ara öğün yapabilir ve akşam yemeğinde hafif kremasız bir çorba ve yanında ızgara bir et, eğer et yemiyorsanız esmer pirinçten bir kase pilav ve yanında bir tabak yeşil fasulye veya buharda pişmiş brüksel lahanası tüketebilirsiniz. Önemli olan günlük diyetimizin %80 lik kısmını nötr yapılı alkaline bazlı gıdalarla güçlendirerek %20’si kadarını daha asidik gıdalara ayırmaktır. Her saat başı bir bardak su içmeye çalışmak ve şekeri bu süre boyunca en aza indirmek detoksu hareketlendirir. Seçeceğiniz sebze ve meyvelerin mümkünse organik olmaları en azından detoks haftası boyunca daha yararlı olacaktır. Bedenimizi yoga ve yürüyüşlerle desteklemekte dinlenmek için güzel bir yol olacaktır.

Peki ya zihnimiz? Gün boyu geçmiş ve gelecek, planlar ve programlar içinde kafamızda o kadar çok zaman geçiriyoruz ki zihnimizin yorgunluğu bir de bahar geçişleriyle birleşince baş ağrıları ve bedensel yorgunlukları artırıyor. Zihnimizi arındırmanın en iyi yollarından biri de evimizi bahara hazırlamak için temizlemek ve toplamaktır. Fiziksel boyutta yapılan toplamalar zihinsel bedenlerimizi de etkiler yani önce uyuduğunuz odayı toplamak zihnimizi toplamamıza da yardımcı olduğu gibi uyku problemleriniz varsa buna da yardımcı olacaktır. Elbette lavanta gibi aromaterapi yağlarını da yastığınıza damlatarak uyku problemlerinizde kullanabilirsiniz.

Duygusal bedenimiz de aynı şekilde biriken toplumsal bilinçaltıyla birlikte öfke, korku, endişe gibi duyguları artırıyor ve bizler hislerimizi bastırarak rahatsızlıklara davetiye gönderiyoruz. Özellikle alt çakralarda biriken ve salıvermediğimiz duygu ve enerjiler bize negatif duygu birikimi olarak yansıyor. Öncelikle ruhani varlıklar olduğumuzu hatırlayarak fiziksel bedenimiz kadar duygu, zihin ve ruh bedenlerimize de ilgi göstermeli ve bedenler arası denge oluşturmak adımlar atmalıyız. Çiçek özleri iksirleri, yoga ve meditasyon bu gibi durumlara harika çözümler sunar.

Ruhsal bedenlerimizi es geçmeden içimizdeki ilahilik/yüksek benlik/ruhani rehberler ile bağlantı kurmak modumuzu yükseltecek motivasyonu bulmada bize yardımcı olur. Hatta kinesioloji veya alestezi yöntemleri ile size uygun vitamin ve minarelleri bulabilir, sağlığınız ve dengeniz üzerine pek çok sorunun cevabını kendi ruh ve enerjinize sorabilirsiniz. İlerleyen teknolojilerle birlikte kuantum enerji araçlarını kullanabilir ve enerji dengeleme seanslarına katılabilirisiniz. Reiki ve benzeri yöntemler de faydalı olacaktır.

Kısacası bu bahar holistik bir detoks yapmak için en ideal zaman ve içsel sesinizi dinleyerek sizin için en doğru seçimleri bulabilirsiniz. Daha sağlıklı ve temiz beslenmek, doğada ve sahil kenarında yürüyüşler yapmak, olumlu insanlarla vakit geçirmek, enerjinizi yükselten konularda okumak ve ilgili video ve filmler izlemek bütünsel bir arınmanın temel ipuçlarıdır.

Bu yazıya oy verin

SİZ DE FİKİLERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ.