ÇOCUK YOGASI EĞİTMENLİK EĞİTİMİ

Başak Yüksel ile Çocuk Ve Ergenlik Yogası Eğitmenlik Atölyesi 25 – 26 Şubat / 4 – 5 Mart

Çocukları hayatın zorluklarına YOGA ile hazırlayın !

1. Modül (30 saat)
Çocuk Yogası

Bir çocuğa gerçekten bir şey öğretmek ya da yaptırmak istiyorsanız önce onun güvenini kazanmalı, anlayacağı biçimde konuyu çerçeveye almalı, neden sonuç ilişkisi kurmasını sağlamalısınız. Yoga, çocukların gerçek duygularına ulaşmak için de çok etkili bir sistem. Beden ve nefesi öğretirken, özgüveni geliştirip, karakteri güçlendiren başka bir sistem daha yok.
Çocuğunuzla iletişim kurmayı ve sağlıklı olmasını önemsiyorsanız, onun seveceği oyunları birlikte kurmak istiyorsanız, çocuklara ulaşmanın sağlıklı ve yaratıcı yollarını arıyorsanız, ister anne, ister baba ister eğitimci olun;YogaCici uzmanlarının vereceği bu kapsamlı kursa katılın, Çocuk Yogası Hocası olun.

Eğitim İçeriği
– Yoga Pozlarının Çocuk Yogası’nda uygulama teknikleri
-Yoga Oyunları
– Yoga pozları ile hikaye kurgulanması
-Yoga ile duygu ifade etme çalışmaları
-Çocuklara uygun nefes çalışmaları
-Aile Yogası uygulamaları
-Sınıf idaresi ve malzeme kullanımı

2. Modül (10 saat)
Ergenlik Döneminde Yoga

Ergenlik dönemi belki de çocukların hayatındaki en önemli evre. Artık ne çocuklar ne de yetişkin. Diğer yandan hem çocuklar hem de yetişkin. Okul, ailelerin büyük beklentileri altında sürewkli bir şeylere karar vermeleri, sınavlara hazırlanmaları, birileriyle yarışmaları gerekiyor. Tüm bu süreçler bedenlerinde stresi de beraber getiriyor. Sürekli oturmaya bağlı omurga sorunlarının yanı sıra kim olduklarını byulmaya çalıştıkları bu süreçte rehberlere ihtiyaç duyuyorlar. Bu dönemde yapacakları yoga uygulaması hayat boyu kalplerinde taşıyacakları çok önemli rehberler oluyor.

Ergenlik dönemi ve bu döneme ait gelişim hakkında bilgi sahibi olacaksınız
Ders içeriğinin yaşa ve ihtiyaca uygun biçimde hazırlamayı öğreneceksiniz
Kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak koçluk uygulamalarını öğreneceksiniz
Stres ve gerginliği azaltan, ergenlik dönemine uygun yoga akışları oluşturabilmeyi öğreneceksiniz
Bu yaşa uygun nefes çalışmalarını öğreneceksiniz
Sınıf Yönetimini öğreneceksiniz

Kimler katılabilir? 200 saatlik yoga eğitmenlik sertifikasına sahip olanlar ve Çocuk Yogası eğitmenlik eğitimini tamamlamış olanlar .

Başak Deepa Yüksel Kimdir?

Sanat Yöneticisi olan Başak Yüksel Yoga Cici’yi kurana kadar TV projelerinde Sanat Yöneticiliği, galerilerde küratörlük ve dergilerde yazarlık yapmış, ardından 2007’de Yoga Eğitmenliği’ni meslek olarak seçmiştir. 2000 yılından bu yana çocuklarla, sanat ve yoga alanlarında, özel okullarda, sanat kurumlarında sayısız projede yer almış ve yüzlerce çocuğun yoga yapmasına vesile olmuştur. Cihangir Yoga’da ilk Çocuk Yogası sınıfını açmış, Çocuk Yogası’nın yaygınlaşmasına öncülük etmiş, yıllarca aile ve çocuk arasındaki bağı güçlendiren dersler vermiştir. İstanbul İzmir ve Antalya’da 100 ün üzerinde çocuk yogası eğitmeni yetiştirmiştir.

Başak Hoca kendi derslerini Yoga Journal’e şöyle anlatmıştır;

“Çocuk Yogası derslerini aşkla veriyorum, çünkü bir çocuğa kendine güveni aşıladığınızda ve karşısına çıkacak zorluklarla, kendine zarar vermeden mücadele edebilmesini öğrettiğinizde ortaya çıkan sonuçlar çok mucizevi.

Günümüz çocukları çok hareketsiz fakat büyürken onları zorlayan gerçek neden bu değil. Henüz 8-9 yaşındaki bir çocuğun, sayfalarca ödev yapması gerekiyor. Sürekli kimi kurallara uyma zorunluluğu var. Üstelik yeni öğrendikleri bu kurallara uyumlanma sorunları yaşayabiliyorlar. Yepyeni bir sosyal çevre ediniyorlar. Okulda sürekli rekabet yaşanıyor. Tüm bunlar, çocuğun varlığının ihtiyaçları ile çok zıt, çünkü o hâlâ oyun oynamak istiyor. Yaşadığı baskı, çocukta, suçluluk duygusu ve yetersizlik hissini de beraberinde getiriyor. Doğallığını da yaşayamadığı için tüm bu duygular öfke ve uyumsuzluk olarak dışa vurabiliyor. Beden öfkeyi dışarıya atmak için doğru bir araç ve Yoga bunu en yumuşak biçimde yapmasını sağlıyor. sadece öfkeyi değil tüm duyguları sağlıklı olarak dışarıya yansıtmasını ve yaşamasını da öğretiyoruz derslerimizde.

Ben Çocuk Yogası’ nı güvene dayalı bir çeşit koçluk programı olarak görüyor ve kullanıyorum. Bedene sağladığı sonsuz faydayı sıralamaya gerek bile yok artık. Omurga sorunlarını erken yaşta tespit etmek, dolaşıma, kas bütünlüğüne faydalarını bilim dünyası dahi kabul etti. Ağlayan çocuğa “İstediğin olmadığında ağlayabilirsin fakat kendine zarar vermeden başka çözümleri birlikte bulabiliriz” dediğinizde alternatif çözümler üretmesini sağlayabiliyorsunuz. Cesaretini kırmadan, zor olan poza adım adım yaklaştırdığınızda ise çocuk süreci algılıyor. Öğrenmenin bir süreç olduğunu bilen çocuğun ders başarısı bir anda yükseliyor.
“Yoga duruşlarını yaparken kendinin ve duygularının farkında ol, odaklan, her ne yapıyorsan sadece onunla ilgilen kendine zarar vermeden yap, yaptıklarının sonucunu fark et, değiştirebiliyorsan değiştir, değiştiremiyorsan da sadece kabul et.” Çünkü bir çocuğa verebileceğiniz en güzel hediye, onu, sağlıklı bir beden ve en az duygusal travma ile hayata hazırlamak. ”

Çocuk Yogası Hocalığı gelişmekte olan bir meslektir. Gelecekte fark yaratmak isteyen herkesi öncü olmaya, çocuğunun hayatında fark yaratmaya davet ediyoruz.