AHTANGAYOGA
ASHTANGA YOGA

Ashtanga Yoga, nefes ve hareket koordinasyonu ile belirli bir sırayı takip eden pozlardan oluşan akıcı bir uygulamadır.Ashtanga Vinyasa Yoga’nın 3 temel öğesini pozlar (asana), nefes ve bakış noktaları (drishti) oluşturur.Nefes ve poz senkronizasyonu yoğun bir içsel ısı ve bol arındırıcı bir terleme sağlar.Pozlar bedeni esnetir, güçlendirir ve toksinleden arındırır.Sürekli ve düzenli nefes sinir sistemini, bakış noktaları (drishti) ise zihni arındırır ve rahatlatır.

Ashtanga 2 (Led primary) sınıflarında eğitmenin talimatlarıyla 1.serinin tümü uygulanır.Yoga deneyimi olan öğrencilerin katılması önerilir.Ashtanga 1 (half primary) dersinde 1.serinin yarısı uygulanır.Yeni başlayanlara Ashtanga 1 dersleri ile başlamaları önerilir.

Eğitmenler:

Neşe Bekdemir – Behnam Kheirolomor – Beate Öcal

Ders Günleri ve Saatleri

SALI @20:30 : Ashtanga Yoga 1-2 Half Primary

C.TESİ @13:00 : Astanga Yoga 2-3 Led Primary

PAZAR @14:30 : Ashtanga 1-2 Half Primary

Tanım 2:Ashtanga Yoga, Patanjali’nin yoganın sekiz organı kavramı üzerine kurulu bir yoga sistemidir. K. Pattabhi Jois tarafından geniş kitlelere tanıtılan Ashtanga Yoga’da, yoganın sekiz dalının uygulanabilmesi için öncelikle bedenin güçlü ve sağlıklı olması gerekir. Bunu sağlayabilmek için, duruşların nefesle eşzamanlı olarak aşamalı seriler halinde uygulandığı çalışmalar geliştirilmiştir. Bu çalışma sürecinde bedenin sıcaklığı içeriden yükseltilerek bolca terleme yoluyla tüm toksinler atılarak beden arındırılır.

Kaynak : Yoga Rehberi