Latest News

Ashtanga Yoga

Ashtanga Yoga, bir Hatha Yoga metodudur. Ashta “sekiz”, Anga “kol/basamak” anlamına geliyor. Yoga’da 8 basamaklı bir yol vardır ve bu basamakları şunlar oluşturur: Yama (Olumsuzluklardan arınma), Niyama (Olumlu olanları güçlendirme), Asana (Bedensel pozlar), Pranayama (Nefes çalışmaları), Pratyahara (Duyuların denetimi), Dharana (Odaklanma), Dhyana (Meditasyon), Samadhi (Evrenle bütün olma).

Toplam altı seriden oluşan Ashtanga Yoga, Asana ve Pranayama çalışmalarına odaklanır. Asanalar belli ve değişmez bir sıra ile bu altı seride yer alır:

Yoga Chikitsa: Yoga terapi 

 1. Seri

Nadi Shodhana: Sinir sistemi üzerine çalışma 

 1. Seri

Sthira Bhaga:Güçlendirme üzerine çalışma 

 1. Seri (İleri Seviye A)
 2. Seri (İleri Seviye B)
 3. Seri (İleri Seviye C)
 4. Seri (İleri Seviye D)

Güneşe Selam A ve B serisi, 6 temel asanadan oluşan ayakta pozlar, geriye bükülmeler ve kapanış, aynı şekilde yapılır.

Ashtanga Yoga’da da akış sırasında nefes ve hareketin senkronizasyonuna odaklanılır. Pozlar arasında yapılan “akış (Vinyasa)” sayesinde, bedenin ısısı belli bir seviyeye çıkarılır ve bu, pratik boyunca korunur.

Ashtanga Yoga’nın Yararlarından Bazıları

 • İç Organlara Kadar Ulaşan Etki: Ashtanga Yoga’da oluşan ve ders boyu belli bir seviyede kalabilen vücut ısısı sayesinde, sadece yüzeydeki kaslar değil, daha derinlerdeki kaslara ve iç organlara ulaşmak mümkün. Bu da iç organların daha sağlıklı çalışmalarına yardımcı olur.
 • Toksinlerden Arınma: Isınan vücuttan, toksinler ter yoluyla atılır.
 • Bir Yola Giren Zihin: Tekrar ve rutin, zihnin odaklanması için iyi bir araçtır. Değişmeyen serisi ile Ashtanga Yoga, kişinin kendini meditatif bir alanda tutmasına yardımcı olur ve pratik boyunca bu sağlanabilir.
 • Güç ve Esneklik Arasında Kurulan Denge: Ashtanga Yoga bedeni güçlendirir ve yanı sıra belli bir nefes sayısında kalınan pozlar sayesinde bedenin esneklik kazanması sağlanır.
 • Arınan Bir Beden ve Zihin: Sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan Ashtanga Yoga pratikleri düzenli yapılmaya başladığında bedensel arınmanın yanı sıra zihinsel arınmayı beraberinde getirir.