HAMİLE YOGASI
HAMİLE YOGASI

Yoganın en güzel tanımı “güzel yaşama sanatı”dır. Güzel yaşamın ise sağlıklı yaşam olduğu herkes tarafından kabul görür.  Kadınlar için yoganın başlıca önemi hamilelik dönemi öncesi bel kaslarının güçlenmesidir ilk bakışta. Bunun yanında doğru nefes alıp vermeyle konsantrasyonun artması ve rahatlama tekniklerini bilmek de kent yaşamının zorlayıcı koşulları altında yaşayan herkes için gereklidir.

Bedensel dengelerin hamilelik döneminde değişmesinin getirdiği belli başlı sorunlarla yoga yardımıyla büyük ölçüde beş edilebilir. Bununla birlikte, doğum anında da bedensel farkındalığın artmasının sağladığı kendine güvenin etkisinin büyük yararı görülür. Doğumdan sonra ise anne olmanın getirdiği belli başlı öne eğilme, bebeği kucaklama gibi kol, bel, omuz ve boyun kaslarının zorlanması gibi durumlarda da yoga kasların kuvvetlenmesi nedeniyle annelere yardımcıdır. Bütün bunların ötesinde temiz bir zihnin, sevgi dolu bir kalbin hamilelik döneminin geçeceği ve çocuğun büyüyeceği aile hayatı için en önde gelen unsur olacağı şüphesizdir.

Kaynak : Yogahariom.com

Hamile yogasının faydaları:

1.Sağlıklı bir omurga kazandırır,
2.Sırt ağrılarını azaltır,
3.Kas gücünü ve dayanıklılığını geliştirir,
4.Hamilelik süresince egzersiz yapılmasını sağlar,
5.Normal doğuma hazırlar,
6.Uykuyu düzenler,
7.Kiloyu dengeler,
8.Hamilelik süresince bedeninizde oluşan değişimlere hazırlıklı olmanızı sağlar,
9.Hamilelik sonrası bedeninizin çabuk toparlanmasına sağlıklı bir zemin hazırlar.

Kaynak: Klasik Yoga

İPEK TİRYAKİ
İPEK TİRYAKİ HAKKINDA

Eylül 2015’de Afrika’da hocalarım Gurmukh ve Gurushabd’dan Kundalini Yoga Eğitmenlik Eğitimi almaya gittim. Çok sıkı bir eğitim aldıktan sonra döndüm ve hemen ders vermeye başladım.

Bir süre sonra içimde yeni bir arayış başladı ve bu arayış sırasında hocam Gurushabd’ın söylediği bir cümle aklıma geldi. “ Eğer bir ülkeyi değiştirmek istiyorsanız, önce annelerden başlamanız gerekiyor.” Bunu ilk söylediği andan itibaren içime işlemişti.
Annelerin bilinçlenmesine yardımcı olmak harika bir fikirdi. Böylelikle Mayıs ayında New York’a Hamile Yogası eğitimi almaya gittim. Tek kelimeyle zihin açıcı ve inanılmaz öğreteci bir eğitimdi. Geldiğim ilk haftadan itibaren ders vermeye ve girdiğim her ortamda öğrendiklerimi anlatmaya başladım. Benim için hamile yogası dersi vermenin çok özel bir yeri var. Burada sadece anneye değil, dünyaya gelecek o güzel bebeğe sesini duyurma şansına da erişiyorsunuz. Ders sonrasında annelerin suratında gördüğüm huzur ve mutluluk hiç bir şeyle ölçülemez. Elimden geldiği kadar öğrendiklerimi öğretmeye, anlatmaya ve yazmaya devam edeceğim.