Latest News

Hamile Yogası

Hamile Yogası* bedenin kendi zekası ve gücünü uyandırarak, anne adayının kendisi ve bebeği ile iletişimini güçlendirmesi üzerine kuruludur. Dünyaya gelecek bebek için hazırlıklar, doktor kontrolleri ve hormonlarla da devamlı değişen duygu halleri arasında yoga sınıfı; anne adayı için dinlenebildiği, endişelerden ve korkulardan

uzaklaşabileceği ve diğer anne adaylarıyla bir arada olabileceği bir ortam sağlar. Yoga anneyi doğum sürecine de hazırlanırken, bebeğin de fiziksel ve zihinsel gelişimini destekler.

Doğum Öncesi Yoga (Prenatal Yoga): Yoga hamilelik sırasında ve doğuma hazırlık olarak yapılabilecek ideal bir egzersizdir. Derslerde yumuşak esnemelere, güçlendiren ve doğumu kolaylaştıran pozisyonlara, hamilelik boyunca sakin kalmaya ve doğum sancısı geldiğinde ağrıyı hafifletmeye yönelik nefes egzersizlerine yer verilir. Doğuma hazır olmak için pelvik tabanı hem güçlendirme hem de rahatlatma öğretilir. Doğum öncesi yoga sayesinde üst bedeninizi daha iyi taşımak için bacaklarınızı güçlendirir, bacak arasına esneklik kazandırır, sırt ağrılarını azaltır, siyatik ağrılarını dindirir, sinir sistemini rahatlatır, bağışıklık sistemini güçlendirirsiniz. Doğum öncesi yoga ayrıca, ağırlık merkeziniz değiştikçe dengenizi bulmanıza yardım eder; günlük hayatınızda uzanmak ve ayağa kalkmak gibi hareketlerinizde size yardımcı olur; rahminizdeki bebeğinizle bağ kurmanızı sağlar. Kısacası sizi güçlendirir, kendinize güvenmenizi sağlar, kendinizi sakinleştirme becerinizi güçlendirir ve derin nefesler almanızı hatırlatır.

Doğum Sonrası Yoga (Postnatal Yoga)

Doğum sonrası yoga dersleri, kadınların hamilelikleri boyunca kaybettikleri gücü ve enerjiyi tekrar kazanmalarını sağlar. Dersler özellikle karın, sırt ve pelvik kaslardaki gücü yeniden yapılandırmaya; omuz ve boyundaki sıkışıklığı rahatlatmaya; göğüs bölgesini açmaya odaklanır. Bu dersler ayrıca hayatın bu yeni döneminde ortaya çıkabilecek ortak sorun ve sıkıntılara da yardımcı olmayı hedefler.

* Hamile Yogası bilgileri için İrem Greenfield’a teşekkür ederiz.