KUNDALİNİ YOGA
KUNDALİNİ YOGA

Kundalini Yoga nefes, hareket, ses ve meditasyonun bileşimidir. Beden üzerindeki 8 çakra (bedenimizin etrafındaki manyetik alanımız dahil) sistemi olan enerji akışlarının dengelenmesi üzerine çalışır. Düzenli yapıldığında bilinçaltı blokajların çözülmesine fiziksel, ruhsal ve zihinsel uyumun oluşmasına çok hızlı cevap verir.

Bilincin uyanarak ‘Gerçek, benim kimliğimdir’ doğrultusunda kendi doğamızı ve gerçekliğimizi keşfetmemizde, içimizdeki asıl sesi duyarak hayat amacımızı fark etmemizde ve cesaretle bu yönde kararlar vermemizde, sevdiklerimizle bağların güçlenmesinde, sinir sistemizi, horman yapımızı ve bağışıklık sistemizi destekleyerek beden olarak genç kalmamızda bize kılavuzluk eden çok güçlü bir disiplindir.

Yaşadağınız hayatı hayat yapan; bu hayata kattığınız cesarettir.’
Kundalini Yoga Üstadı- Yogi Bhajan

Cesaret hareket ister, hareket enerjidir, enerji motivasyon ve tutku ile yükselir ve motivasyon iç sesimizden doğar. İç sesimizi duyamıyorsak BEN’i bilmiyoruz demektir. BEN’i bilmiyorsak AŞK’ı da bilmiyoruz demektir.
VARLIK BiR’DİR. HAREKETİ AŞKTIR. VE İFADESİ DE SENSİN.”
“Evren sürekli hareket halindedir.
Bu hareket zihin tarafından algılanamaz, yalnızca dahil olarak anlaşılabilir.”
Meşhed’li Şeyh Cevad
KUNDALİNİ YOGA TEMEL FAYDALARI

– Öfke, korku, umutsuzluk, melankoli gibi duygularda olumlu bir değişim,
– Beden, ruh ve zihin uyumu hızlı bir şekilde sağlanacağı için konsantrasyon ve iş verimliliğinde artış,
– Bilinç düzeyinde bir yükselme yaratma potansiyeli olan  Kundalini Yoga kişinin kendine odaklanmasını ve Nötr ve dingin bir zihne hızla ulaşmasını hedefler.

– Sigara, alkol ve diğer duygusal bağımlılıklardan özgürleşme, bu yönde bilimsel çalışmalar mevcuttur.

– Sinir sistemi, hormon sistemi, omurilik yapısı ve bağışıklık sistemini güçlendirme,
– Duruş bozukluklarından kaynaklı ağrıların giderilmesi ve bedene esneklik kazandırma,
– Cildin parlak, diri kalması ve yenilenmesi.
Hiçbir eğitim tüm katılımcıları aynı ölçüde etkileyemez, dolayısıyla potansiyel faydaların her katılımcının hayatına nasıl bir katma değer yaratacağı katılımcının deneyimine açıktır. Bazı katılımcılar tek bir ders sonunda bile çok farklı deneyimler yaşayabilmektedir. Her bir ders bir öncekinin ön koşulu değildir, fakat düzenli devam etmek etkisini görmek anlamında gereklidir.

Kaynak : Hariom Yoga

Yogi Bhajan tarafından geniş kitlelere tanıtılan Kundalini Yoga, kuyruk sokumunda bulunduğu söylenen enerjinin uyandırılması ve belirli seviyelerde yükseltilmesi üzerine tekniklere sahip bir sistemdir. Bunun için öncelikle çakraları öğrenmek gereklidir. Çalışmalar, yoga duruşları, nefes teknikleri, mantra ve meditasyon içerir. Çoğunlukla, bir öğretmen eşliğinde uygulanması önerilir.

Kaynak : Yogarehberi

Kundalini (kuṇḍalinī कुण्डलिनी) Sanskritçe’den gelen Kundalini kelimesi ‘gizemli’ anlamına gelmektedir. İnsan vücudunda bulunan gizemli evrim enerjisi olup, insan organizmasında uyuyan, hareketsiz potansiyel bir güç halindedir.

Kundalini’nin uyandırılması

Kundalini; insan bedeninde kuyruksokumunda yer alan Muladhara Çakra’da bulunan gizemli bir enerjidir. Yaşam enerjisi Prana’nın statik yönüdür. Kundalini enerjisinin uyandırılması insan bedeninin sınırsız potansiyelinin açığa çıkmasını sağlar.

Muladhara Çakra’da uyur halde bulunan Kundalini enerjisinin uyandırılması için öncelikli olarak Çakra merkezlerinin, daha sonra enerji kanallarının, daha sonra İda ve Pingala enerji kanallarının ve daha sonra da merkezi enerji kanalı olan Suşumna kanalının Yoga teknikleri ile tam aktif hale getirilmeleri gerekir. Ancak bundan sonra Kundalini uyandırılıp Suşumna kanalından yükseltilebilinir.

Kundalini enerjisi en alt çakra olan Muladhara Çakra dan başlayarak sırasıyla tüm çakralardan geçirilerek Sahasrara Çakra ya yükseltilir.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Kundalini