Latest News

‘Modern insan” der Osho, ”geçmişin modası geçmiş gelenekleri ve modern hayat şartlarının endişeleri altında o kadar ezilmektedir ki, düşünceden arınmış, gevşemiş meditasyon durumunu keşfetmek için derin bir arınmadan geçmelidir.” Meditasyona getirdiği, çağdaş yaşamın hızlı gidişine ayak uyduran benzersiz yaklaşımıyla tanınan Osho’nun yöntemleri, meditasyonun tam anlamıyla tecrübe edilmesi amacıyla, beden ve zihnin stresten arındırılması üzerine odaklanıyor. Bu yöntemler sizi aktif halden sessizliğe taşımak için tasarlanmışlardır. Tekniklerin bazıları sert, bazıları yumuşaktır. Değişik insan tiplerine uygun çeşitliliktedirler. Bu aktif meditasyonlarda, gevşeme, farkındalık ve sessizliğe zemin oluşturmak için nefes, ses, hareket, dans veya bazı katarsis( dışavurarak arınma ) ve merkezlenme teknikleri kullanılır.

Meditasyonlar:

– OSHO ÇAKRA NEFESİ MEDİTASYONU : Müzik ve gong sesleri eşliğinde, çakralara hızlı ve derin nefes alınarak, vücut hareketlerinin kullanıldığı çalışma, dikey olarak çakralar arasında bağlantı sağlar, enerjiniz omurga boyunca aşağı ve yukarıya doğru akarken vücudunuzun içsel bütünlüğünü yeniden hissedersiniz. Çakra Nefesi Meditasyonu hayatınıza daha yüksek bir farkındalık, sessizlik ve canlılık getirir. Vücuttaki Oksijen ve yaşam enerjisini arttırır, toksin atılmasını sağlar.

– OSHO KUNDALİNİ MEDİTASYONU : ” Eril” Dinamik Meditasyonun kızkardeşi olan Kundalini Meditasyonu güneş batarken yapılır. Gün boyunca birikmiş stresi boşaltmak için kullanılan Kundalini Meditasyonu beden/zihin’de bastırılıp, bloke olmuş yaşam enerjisinin akışkan hale gelmesini sağlar. Akmaya başlayan enerji artık içeriye, sessizlik ve meditasyona yönelir.

– OSHO NADABRAHMA MEDİTASYONU : Nadabrahma eski bir Tibet tekniğidir. Çalışmada oturma, mırıldanma ve nazik vücut hareketleri kullanılır. Günün her saatinde uygulanabilir. Bu kolay ve yumuşak meditasyon tekniği kendi içimize çok derin bir dalış yapma fırsatı verir.

– OSHO GOURISHANKAR MEDİTASYONU : Osho Gourishankar Meditasyonu üçüncü gözü etkileyen, güçlü bir merkezlenme tekniğidir.

– OSHO ÇAKRA SESLERİ MEDİTASYONU : Gün içinde herhangi bir zamanda yapılabilecek bu meditasyonda ses ve nefes kullanılır. Yumuşak, güçlü ve yaratıcılığa açık bir çalışma olan çakra sesleri meditasyonu bizi derin, huzurlu bir içsel sessizliğe taşır. Tüm bedeninizin arındığını hissedersiniz.

– OSHO NATARAJ MEDİTASYONU : Nataraj tam anlamıyla meditasyon olarak bir danstır. İçteki tüm bölünmüşlük kaybolur, geriye latif, rahatlamış farkındalık kalır. Tamamı 65 dk. süren üç aşaması vardır.
Diğer Teknikler:

– STOP DANS MEDİTASYONU : Dans ve durma tekniklerinin bir arada kullanıldığı çalışmada akıp gitmekte olan zihin durur.

– SUFİ ÇAKRA NEFES MEDİTASYONU : Sufi Çakra Nefesi her çakraya karşılık gelen ses ve nefes alma ritmlerini birleştiren çok güçlü, canlandırıcı ve şifalandırıcı bir meditasyon tekniğidir. Nefes terapisine harika bir başlangıç olan bu çalışma, vücuttaki oksijen dolaşımı ile enerji akışını arttırır. Enerjiniz omurga boyunca aşağı ve yukarıya doğru akarken vücudunuzun içsel bütünlüğünü yeniden hissedersiniz, toksinlerinizi atarsınız.

– CHEROKEE CHAKRA LOOP ATEŞ NEFESİ MEDİTASYONU : Cherokee Kızılderilileri tarafından, erginliğe geçiş ritüelinde uygulanan bir yöntemdir. Teknik, bir Cherokee tarafından bir Osho Sanyasinine aktarılmıştır. Asya’da kullanılan chakra merkezlerini Cherokeeler de kullanmaktadır. Cherokee Chakra Loop Nefesi rehberli bir meditasyondur. Müzik eşliğinde, chakra merkezlerine belirli bir sistemle nefes alarak uygulanır. Vücuttaki oksijen dolaşımı ile enerji akışını arttıran ve açan, toksinlerin atılmasını sağlayan, güçlü bir bio-enerjetik çalışmadır.