Latest News

Tao Vinyasa; yoga, thai chi ve modern dansın biraraya gelerek incelikle kurgulanmasıyla geliştirilen bir yoga akış stilidir. Yin yoganın öncülerinden ve yin yogayı anatomik yaklaşımlı teoriler üzerinden yorumlayan Paul Grilley ve Suziee Grilley tarafından oluşturulmuştur.

Tao vinyasa, daha stabil olan yoga asanalarını, thai chi ve modern danstan aldığı hareketler ile daha akışkan hale getirir, hareketler güçlenir ve aynı anda yumuşar, hareket geçişleri keskinçizgilerden dairesel formlara dönüşmeye başlar. Yoga sanatının farklı disiplinler ve tekniklerle zenginleştiği ve özgürleştiği bir bir alan sunar.

Bu yoga stilinde Altın Tohum, Savaşçı ve Uçan Ejderha olmak üzere üç akış serisi vardır. AltınTohum serisi bedende daha çok üst bacaklar ve omurgayı güçlendirir ve esnetir.Bedendekienerjiyi toparlayan bir etkiye sahiptir. Savaşçı serisinde bacaklar güçlenir, alt omurga esner,beden merkezi güçlenir ve denge gelişir. Uçan ejderha serisinde ise, bunların yanında göğüskafesi, üst sırt, kalp ve kollar; yani üst beden güçlenir ve esner; kalp ve akciğer meridyenlerietkilenir. Bedendeki bütün bu etkiler “chi” enerjisi üzerinde araştırma olanağı sunar.

Dersler genellikle, bedenleri tao vinyasa serilerine hazırlayan hareket öğeleri ve asanalar ile başlar. Seriler, güçlü ve aktif ya da yumuşak, meditatif ve yin tavırlı olabilecek biçimde geniş bir yelpazede planlanabilir.