Latest News

Vinyasa Yoga                                            

 Vinyasa Yoga’da, nefes ile hareketi koordine etmeyi öğrenirsiniz. Bir duruştan diğerine geçmek için, nefes ile hareketin senkronize olması önemlidir ve hareketlilik devam ederken, meditatif alan korunur, zihnin dinginliği sağlanır.

Vinyasa’nın Sanskrit dilinde kelime anlamı, “Bir şeyi özel bir şekilde düzenlemek/yerleştirmek” olarak tercüme edilebilir ve Vinyasa Yoga, “asanaların zekice dizilimi” olarak tanımlanabilir.

Asanalar arasında nefesle senkronize bir geçiş, bir ritim, bir “akış” vardır. Vinyasa Yoga’da, her bir asana sizi, bir sonrakine hazırlar ve asanalar arasında “akış” vardır. Bu akış sadece güneşe selam hareketlerini içermez. Bunlar kişiyi bir pozdan diğerine, olması gerektiği gibi, güvenli bir şekilde taşıyan pozlar da olabilir.

Vinyasa kelimesi ayrıca, bir vinyasa sınıfında belirli bir poz dizisi için de kullanılır: Chaturanga’dan Aşağıya-Yukarı Bakan Köpek’ten Aşağı Bakan Köpek’e.

Bir Vinyasa Yoga dersi basitten karmaşığa, dinamikten statiğe doğru ilerler. Hareket sekansları arasında durmadan, bir pozdan diğerine nefesle birlikte, belli bir ritimde “akış” korunarak sürdürülür. Her bir pozda yaklaşık 3 ile 5 nefes arası kalınır.

Vinyasa Yoga’nın Yararlarından Bazıları

  • Hareketli Beden, Dingin Zihin: Vinyasa Yoga’da Hatha Yoga’da kullanılan nefes disiplini geçerli. Örneğin kolunuzu kaldırdığınız süre boyunca nefes alır ve indirdiğiniz süre boyunca nefes verirsiniz. Akışkan bir yoga sekansında hareketlerle nefesi senkronize etmek/etmeye çalışmak zihnin odaklanmasına, meditatif bir alanda kalmaya yardımcı olur. Özetle, beden pek çok pozdan diğerine geçer, çok hareketlidir ancak zihin tam tersi dingin olmayı öğrenir. Denge ve odaklanma için Vinyasa Yoga iyi bir araçtır.
  • Sağlıklı Çalışan İç Organlar: Vinyasa Yoga sekanslarında kasları esneten ve güçlendiren çalışmalar yapılır. Kasların açık olması, yaptığınız hareketlerin eklemlerinize etki etmesini sağlar ve eklemlerin açık olması iç organlara ulaşmayı mümkün kılar. Vinyasa Yoga, dolaşımı düzenler, sıkışıklıkları giderir.
  • Toksinlerden Arınan Bir Beden: Evet Vinyasa Yoga terletir. Vinyasa, kardiyo için çok eğlenceli bir yoldur ama egzersizden fazlasıdır…
  • Kendini Kabullenme: Vinyasa Yoga kendimize nasıl bakacağımızı bize öğretir. Kendimize karşı sabırlı, şefkatli olabiliyor muyuz? Yoksa yargılayıcı, kendimizle rekabet eden, kendimize karşı acımasız bir eleştirmen miyiz? Vinyasa Yoga derinlerdeki ben’in ortaya çıkması için bize fırsatlar sunar. Kasların içinde şimdiye kadar yaşadığımız her duygunun anısını tutarız: üzüntü, korku, öfke, vb. asanalar aracılığıyla işte bunlar açığa çıkar. Böylece dersler düzenli olarak devam ettikçe bir çeşit temizlenme ve zaman içinde kendini kabullenme gerçekleşmeye başlar.