YİN YOGA
YİN YOGA

Yin yoga uzun süre tutulan, derin “esneme” pozlarından oluşan bir uygulamadır. Bu pozlar, “meridyenleri” ya da bedenin enerji yollarını açar, canlandırır. Uygulayıcı, sessizce Çi’yi ya da pranayı yani yaşam gücünü harekete geçirip, enerji  merkezlerine toplanmaktadır.

Çi meridyen yollarından akarak enerji merkezlerine ulaşmaktadır. Bu enerji merkezleri, Çin Tıbbına ve Taocu felsefeye göre yin/yang olarak ikili gruplar halinde bulunan iç organlarımızdır: Böbrekler- İdrar Kesesi; Karaciğer-Safrakesesi; Mide-Dalak; Kalp-İnce Bağırsak; Akciğerler- Kalın Bağırsak.  Her bir organ grubuna ait ve bir akupunktur noktasında birleşen  iki meridyen kanalı vardır.

Organ meridyenleri, yaşam enerjisinin (Çİ) ve kanın vücutta dolaşımını sağlayan, yin ve yangı düzenleyen kanallardır. Meridyenlerdeki enerji akışı sayesinde tendonlar (kas-kemik bağ dokusu), ligamentler (eklemler arasındaki bağ doku) ve kemikler nemlendirilerek eklemlerin sağlığı ve gençliği korunur. Daha tıbbı bir açıklama gerekirse, eklem sıvılarını (sinoviyal sıvı) besleyen en önemli sıvı molekülü Hyaluronik Asit’tir (HA).HA üreten ise vücuttaki fibroblastlardır. Fibroblastlar bağ dokuların gerilmesiyle, sıkışması ve basınç uygulanmasıyla uyarılırlar, böylece daha çok HA üretirler, HA da  eklemlerimizdeki sıvıyı besler.

Çinlilerin 5000 yılı aşkın bir süre önce keşfettikleri bedenin iletişim sistemi olan meridyenler, Yin Yoga’nın öncüsü Paul Grilley ve onu öğretmeni Dr. Motoyama’ya göre vücudumuzdaki bağ dokulardır. İşte biz bu çok derinlerdeki bağ dokuları uzun süre tutulan Yin Yoga pozlarıyla gerebiliriz, basınç uygulayabiliriz.  Meridyenler üzerinde, vücudumuza tezahür eden yüzlerce akupunktur noktası bulunmaktadır. Çinlilere göre bu meridyenler, yaşam ağıdır. Beden de sürekli akan “sağlık nehirleri” olarak da adlandırılırlar. Yin yoga pozları akupunktur noktalarına masaj etkisi yapmaktadır. Ders Planı genel olarak şu şekilde olacaktır.

Yin/Yang organ çiftleri ve bağlı meridyenleri için ( Böbrekler- İdrar Kesesi; Karaciğer-Safrakesesi; Mide-Dalak; Kalp-İnce Bağırsak; Akciğerler- Kalın Bağırsak) Yin Yoga serileri

Zorlayıcı koşullarda zihnin durağanlığını sağlamak için konsantrasyon (Dharana) çalışmaları

Uygulama esnasında ortaya çıkan duygularla beceriyle başa çıkmayı öğrenerek, yaşamdaki yoğunluklara hazırlanma

Yang yoga uygulamalarından sonra bedeni dengeleme. Yorulan, zorlanan kasları/yang dokuları ve eklemleri dinlendirerek, bir sonraki güne hazırlama

Nefes ve mantralarla zihni dingileştirme

Farkındalık meditasyonu (Shamata)

Kaynak : http://www.yogahariom.com

Meditasyonda uzun süre hareketsiz kalabilmek için bedenin güçlendirilmesi ve esnetilmesi gerekir. Yin Yoga, içerdiği duruş ve meditasyon uygulamalarıyla bunu sağlamaya yönelik bir sistemdir. Ağırlıklı olarak, bağ dokuları, kuyruk sokumu, pelvis bölgesi ve kalçalara odaklı çalışmaları bulunur. Eklem ve bağ dokularının verimli çalışmasına katkıda bulunur. Uygulamalar, bedenin esnek ve güçlü olmasını sağlarken, zihin gevşer ve daha rahat odaklanır; en önemlisi ise meditasyonda uzun süre oturmayı kolaylaştırır.  Çalışmalar duruş, meditasyon ve nefes uygulamaları içerir.

Kaynak : YogaRehberi