Monika Tugutlu ile ‘Yoga ile paniği nasıl yendim’ semineri – No More Panic –

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak oluşturduğum, panik ataktan tamamen kurtulmanızı ya da en azından hayatınızı etkilemeyecek ve sizi kontrol altına alamayacak seviyeye indirmenizi sağlayacak bir program. Bu durumda ilk güzel haber, bunu her şekilde başarabilecek olmanız.

İkinci güzel haber ise paniğin düşmanınız değil dostunuz olmasıdır. Size bir mesaj vermek ister yani onu ciddiye almalısınız. ondan kaçmamalı ve ilaçlarla bastırmaya çalışmamalısınız. Size ne demek istediğini hiç dinlediniz mi? Hayatınızda neyin yolunda gitmediğini ve değiştirilmesi gereken bir şeylerin olduğunu söyler size.
Bu kadar güzel bir uyarıcımızın olması ne güzel aslında değil mi?

Tekrarlanan panik meydana geldiğinde içgüdüsel olarak bir korku oluşur. Bu sebepten dolayı belli durumlarda, özellikle de umulmadık anlarda bu korku hissi tekrar açığa çıkabilir. İleride bu duruma bir de korkunun oluşmasından korkma kısmı da eklenir, öyle ki bir yerden sonra kapının önüne çıkmak bile zordur.

Panik sırasında ve öncesinde bedende ve ruhta tam anlamıyla meydana gelenleri anlamanız, bu atak halinden çıkabilmeniz, huzurlu ve korkusuz bir yaşam sürebilmeniz için bu programla size yardımcı olmak istiyorum.

Programın işleyişi şu şekildedir:

A)Anlama
1.Panik nasıl oluşur?
2.Panik sırasında vücutta ne olur?
3.Neden panik oluruz?
4.Korkudan korkmak

B)Uygulama
1.Yoga egzersizler, nefes egzersizleri ve konsantrasyon-meditasyon egzersizleri ile ruh ve bedeni dinlemeyi öğrenmek.
2.Oluşan korku sırasında nefes ve meditasyon egzersizlerini kontrollü bir şekilde kullanmayı öğrenmek.
3.Yeniden kendi hayatınız için sorumluluk almayı öğrenmek.
4.Yeniden güvenmeyi ve korkusuz yaşamayı öğrenmek.

Monika Tugutlu kimdir ?
– 200 saatlik Yoga Teacher Training YogaWorks (www.yogaworks.com)
-Thai-Yoga-Massage-Ausbildung bei Köln Thai Yoga Masaj Endstitü (www.thaimassage.de)
-OM Yoga Merkezi Besiktas (3 sene ortak ve yönetici ….)
-Erweiterung der Yogalehrer-Ausbildung Yoga Terapi Odaklı 500 Saatlik TT bei Monika Münzinger
– Kriya Yoga
– Reiki

Dersler:
– Hatha Yoga özel veya gruplar
– Ilk defa Türkiyede OM Yoga Merkez ile Baslangic kurslar hazirlanmasini
– Ilk defa Türkiyede OM Yoga Merkez ile Acro-Yoga ve Partner-Yoga göstermesini
– Migren icin seminerler

FU Berlin mezunu bir hukukçu olarak 1994 yılında küçük ailemle birlikte Türkiye’ye geldim. İstanbul’da ortaklık kapsamında bir şirket kurup Almanya’dan gıda maddeleri ithalatı yaptım. Aynı zamanda Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) desteğiyle bir ürün geliştirip pazarladık. Daha sonra eğitimini yaptığım meslek olan hukukçuluğa geri döndüm ve bir Avukatlık Bürosunda Alman şirket ve kurumlarına danışmanlık yaptım. Son olarak da yedi yıl boyunca başarıyla bir Alman Araştırma Enstitüsünün Türkiye Şubesi Genel Müdürlüğü görevinde bulundum.
Yakın çevremden çok az insan 19 yaşımdan beri panik ataklara karşı bir mücadele sürdürdüğümü biliyordu. Bu korkuyu hiç yaşamamış birisi, günlük hayatın içerisindeki son derece sıradan işlerle başa çıkmanın bazen ne kadar zor olabileceğini hayal bile edemez. “Güvenli alanı” sürekli terk etmek ve hep ilerlemek zorunda olmak ve korkuya teslim olmamak her gün çok fazla enerji ve güç gerektirmekteydi.
Günümüzde giderek daha fazla insan panik ataklardan muzdariptir ve bunların birçoğu normal bir hayat sürdürebilmek için ilaç almak zorundadır. Bu ilaçlar elbette hastalığı iyileştirmemekte, yalnızca semptomları bastırıp korkuyu ve onunla birlikte de diğer tüm duyuları uyuşturmaktadır. Bu nedenle hayat yoğun ve gerçekçi bir şekilde algılanamaz. Hiçbir zaman ilaç kullanmak zorunda kalmadığım ve hayatımı kendi gücümle sürdürebildiğim için çok mutluyum.
Ayrıca büyük kızımın doğumundan beri düzenli olarak ayda bir kez migren nöbetine yakalanıyordum. Bu durum hava değişimlerinde ve benim konumumda sıkça söz konusu olan stres altında kalınca da başıma gelmekteydi.
Migren nöbetlerinin beni üç gün boyunca iş yapamaz duruma getirmemesi için (yaptığım iş nedeniyle böyle bir şey söz konusu bile olamazdı) güçlü baş ağrısı hapları alıyor, kahve içiyor ve hemen spor yapmaya – çoğunlukla koşma veya yüzme – başlıyordum. Sonra da işime devam ediyordum.
Bugün geriye bakıp tüm bu yıllar boyunca bu korkularla ve migrenimle, yabancı bir kültür alanı içerisinde, mesleki sorunlarla nasıl başa çıkabildiğimi ve bunların yanı sıra bir ev idare edip tek başıma iki çocuk büyütebildiğimi kendi kendime soracak olursam, cevap olarak bunları yalnızca çok büyük bir disiplin ve gayretle başarabildiğimi söyleyebilirim.
Fakat sonra her şeye rağmen bu ağır yükün kendisini hissettirdiği günler gelip çattı. Sabahları uyandığımda omuz bölgemde güçlü ağrılar oluyordu ve sonunda sabahları hiç kıpırdayamaz bir hale geldim. Bedenim çok açık bir uyarı veriyordu: Burada dur, devam etme!
Bu durum, yoğun bir şekilde Yoga hakkında kafa yormama vesile oldu ve benim gibi migrenden muzdarip olan bir kadın vasıtasıyla seneler önce Kundalini Yoga ile tanıştım.
Kundalini hareketlerini uygulayarak, migren ağrılarının geleceğini hissettiğim anda onları durdurabiliyordum. Ağrılar başlamış olsa bile onları egzersizler sayesinde gidermek mümkün oluyordu. Artık hemen hemen hiç ağrı kesici almıyordum. Bu korkunç baş ağrılarına katlanmak zorunda kaldığım uzun yıllardan sonra, bu durum bana bir mucize gibi gelmekteydi.
O günlerden itibaren Yoga beni giderek daha fazla ilgilendirmeye ve büyülemeye başladı. Kundalini’nin yanı sıra Hatha Yoga’ya başladım. Hatha Yoga egzersizlerinin çok özel bir şey olduğunu ve hayatımı değiştireceğini hemen hissettim. Gerçekten de böyle oldu. İçimde yeni perspektifler, yeni ve dolayısıyla eski arzular tekrar yeşermeye başladı. Sonra Yoga hocası olmak üzere eğitim gördüm.
Bu eğitim sırasında Yoga felsefesi ve meditasyon ile tanıştıktan sonra hiç farkında olmadan ve bunun için planlı bir şey yapmadan panik ataklarımdan kurtuldum. Düzenli bir şekilde Yoga egzersizleri ve meditasyon yapıp günlük yaşamımda itina ve sükunet uygulayarak bir şeye takılıp kalmadığımdan beri tek bir panik atak bile yaşamadım ve tam anlamıyla hayatımın tadını çıkartıyorum.
Uçuş korkum bu duruma basit bir örnek oluşturuyor. Yirmi yılı aşkın bir süre boyunca hiç uçağa binemedim ve İstanbul’dan Berlin’e hep arabayla gitmek zorunda kalıyordum. Küçük ailem ve Almanya’dakiler için elbette çok zor oluyordu bunun üstesinden gelmek. Şimdi artık zevkle uçuyorum ve daha geçenlerde Avustralya’daydım. Birkaç yıl önce hayal edilmesi bile mümkün olmayan bir seyahat. Bu harika deneyimleri başka insanlara aktarmak istiyorum.

Atölye Saati : 14:00

Atölye Süresi : 4 saat
Ücret :130 TL + KDV
İletişim : 0212 3222819
omyogamerkezi@gmail.com
www.omyogamerkezi.com

No Replies to "Monika Tugutlu ile 'Yoga ile paniği nasıl yendim' semineri - No More Panic -"

    Leave a reply