Ayurveda’yı neden seviyorum? / ” Ulli Allmendinger”

Kitchari, güzel Ayurvedik bir detoks yemeği.

Bugünlerde, haberlerde sürekli gündeme gelen bu hikayeyi duymaktan çok sıkıldım. Halihazırda ortalarda dolanan Atkin diyeti, Paleo, Çiğ beslenme veya Veganizm gibi beslenme modalarının, herkesin sindirim ve kilo sorunlarının çözümü olduğuna inanmakta kararlıyız. Ancak gerçek şu ki, bazı diyetler bazı insanlar için çok iyi oluyor, başkaları için ise çok işe yaramıyor. Yani herkese uyacağının bir garantisi yok.

Uygulamakta olduğum Hindistan’daki eski tıbbi sistem Ayurveda’ya göre iki kişi birbirinden farklıdır, dolayısıyla benim sindirimim ve metabolizmam için uygun olan şey sizin sağlığınız için zarar verici olabilir. Bu nedenle herkese uyan tek bir diyet yoktur. Bu imkansızdır. Herkes sağlıklı bir vegan olmayabilir, üzgünüm. Ya da tamamen tahılsız beslenmek bazı insanlara iyi gelmekten öte her şeyi daha kötü yapabilir.

Bu nedenle, enerjetik beslenmeye dayalı Ayurvedik modele ve onun biyo-bireysellik ve mevsimsellik konseptine sadık kalmak daha anlamlıdır. Bu “bünyenize veya vücut tipinize göre beslenmek” anlamına gelir ( dünyaya geldiğinizde vücut tipiniz belirlenmiştir; internette basit bir “dosha testi” yaptırarak ya da deneyimli bir Ayurveda pratisyenine nabız ölçümünüzü yaptırarak vücut tipinizi ve dengesizlikleri kolayca öğrenebilirsiniz.)

Vata - Pita - Kapa

Üç mevsime karşılık gelen üç beden tipi vardır: Vata (sonbahar / kış mevsimi), Pitta (yaz) ve Kapha (ilkbahar). Doğada tüm cevaplar zaten vardır, bu nedenle mevsimlere göre beslenmek, Ayurveda hakkında hiçbir şey bilmiyor olsa bile sağlığını iyileştirmek isteyen herkes için mükemmel bir başlangıçtır.

Örneğin, kış mevsiminde vücut enerji üretmek ve depolamak için programlanmıştır, bu nedenle diyetimiz (sonbahar ve kış mevsiminin hasatı) doğal olarak daha ağırdır; yani daha kök sebzeler, et yemekleri, kabuklu yemişler ve tohumlar vs. İlkbaharda doğal olarak Kapha azaltıcı, bitki ağırlıklı ve az yağ içeren diyetleri uygulayın. Kış mevsiminin ağır diyetinden çıkan karaciğeri ve safra kesesine detoks uygulamak üzere, doğanın bize temizleyici acı kökleri ve yeşillikleri (örneğin; ısırganlar, enginar, böğürtlen vs.) sağladığın görürüz. Birçok kültürel ve dini gelenekte ilkbahar, kış mevsiminin durgunluğundan vücudu arındırma zamanıdır. Yaz mevsimi doğal olarak bol sulu ve olgunlaşmış meyveler sunar, vücudu “soğutma” işlevi gören ve enerjiyi sürdürülebilir kılan yüksek karbonhidratlı diyet uygulanır. Dikkat ederseniz uyguladığımız diyet, yıl içerisinde mevsim geçişlerine göre yüksek proteinli ve yağlı (kış) beslenme düzeninden, düşük yağlı (ilkbahar) ve daha çok çiğ besinlere ve yüksek karbonhidratlı (yaz), beslenmeye doğru kaymaktadır.

Şimdiden biraz daha mantıklı gelmeye başladı değil mi? O halde biraz daha detaylı bakabiliriz.

Genellikle sonbahar ve erken kış (Ekim-Ocak) Vata beden tipleri için en zor zamandır; gaz ve şişkinlik, bel ağrısı, aşırı kuruluk, kabızıklık ve iştah düzensizliği bu mevsimde çok şaşırtıcı değildir. Vata tiplerin soğuk, hafif ve kuru beden yapısı olduğundan, olabildiğince sıcak ve ağır gıdaların yanı sıra tatlı, ekşi ve tuzlu lezzetlerle beslenerek iyisini yaparlar.

Genel olarak, Vata beden tipleri (ya da Vata mevsiminde herkes), soğuk sandviçler ve çiğ salatalar yerine pişmiş, sıcak, çorba gibi gıdaları tercih etmelidir. Basmati pirinci, kinoa, yulaf ve bulgur gibi iyi pişmiş, nemli ve yapılı tahılların yanı sıra havuç, pancar, tatlı patates ve kabak gibi toprağa bağlı kök sebzeler Vata’yı desteklemeye, huzursuz bedenin ve zihnin beslenmesine ve topraklanmasına yardımcı olur. Kırmızı veya sarı mercimek ve mung fasülyesi (az 12 saat boyunca iyi ıslatılmış) gibi daha küçük fasulye türlerinin Vata için sindirimi büyük beyaz fasulye ve nohuta göre dah kolaydır. Süt ürünleri, genellikle Vata için iyidir, özellikle tarçın gibi baharatlarla yapılan sıcak süt, kefir ve lor peyniri iyi gelir. Taze incir, hurma, şeftali ve kayısı gibi tatlı sulu meyveler, elma ve nar gibi ekşimtırak meyvelerden daha iyidir. Tüm beden tiplerinden farklı olarak Vatalara, az miktarda hayvan proteini yani yumurta, kemik suları, iyi pişmiş ve baharatla tatlandırılmış balık ve kümes hayvanları (tavuk but, kuzu ve sığır eti, karaciğer) ile beslenmek iyi gelir.

Pitta tiplerin sindirimi güçlü, iştahı fazladır dolayısıyla çok miktarda yeme arzusu vardır. Bu nedenle mide ekşimesi, reflü, hazımsızlık ve ishal durumları görülebilir. Özellikle yaz aylarında – Haziran’dan Eylül’e kadar – bedende Pitta şiddetlenmesi olabilir. Yaz ayları boyunca Pitta’nın halihazırdaki sıcak, hafif ve yağlı niteliklerini dengelemek için serin, ağır ve kuru gıdalar ile tatlı, acı ve buruk lezzetler en iyi sonucu verir.

Genel olarak Pitta bedenler, Basmati pirinci, kinoa, yulaf, arpa ve darı gibi soğutucu ve alkalize edici tahılların yanı sıra ıspanak, roka, pazı, nane ve ısırgan gibi anti-enflamatuar, kan temizleyici yeşil yapraklı sebzeler gerekir. Şeftali, nektarin ve kavun gibi tatlı sulu meyvelerin yanı sıra ghee veya hindistancevizi yağı gibi soğutucu yağlar ve lor peyniri gibi süt ürünleri Pitta için de uygundur. Hayvansal proteinler açısından tavuk ve hindi göğsü yanısıra alabalık gibi tatlı su balıkları ferahlatır dolayısıyla uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Yazan:Ulli Almendinger

Çeviri:Ceren Atlı

Yazının ingilizce(orjinal) versyonu :https://medium.com/@ulliall/why-i-am-sick-of-hearing-the-latest-diet-trends-and-why-i-love-ayurveda-b2f35f7ca054