SIKÇA SORULAN SORULAR

Bize yoga ile ilgili her türlü soruyu sorabilirsiniz. Aşağıda sıkça sorulan soru ve yanıtlar yardımcı olabilir.

Yoga kaç yaşında yapılır?

Yetişkin sınıfları için başlama yaşı on ikidir. Çocuk yogası için 5-7, 7-9, 9-11 gibi farklı yaş sınıflandırmaları söz konusudur. Üst yaş sınırlaması yoktur.
Yoga duruşlarında çeşitlemeler sayısızdır. Bu çeşitlilik bizim kendi tarzımız olan duruşları bulmamızı sağlar. Biz, burada, duruşlardan bazılarını resimleriyle gösteriyoruz. 12 yaşından 75 yaşına kadar olan katılımcılarımızın desteğiyle galerimiz zaman içinde genişleyecektir.

Unutulmaması gereken duruşlarda rahat olunmasının gerekliliğidir. Duruş öncesinde bedenin iyi ısınması şarttır. Bir hoca eşliğinde yoga eğitimi olanağına  sahip olmayan arkadaşlarımızın kullanımı için de yakında hareket sıralamaları da eklenecektir.

Yoga yapmanın tehlikesi var mıdır?

Yanlış yapılan her şeyin tehlikesi vardır. Doğru yapılırsa bu tehlike ortadan kalkar.

Herkes yoga yapmalı mıdır?

Elbette hayır, yoga yollardan sadece biridir. Ama hangi yolun bize uyacağını da denemeden/yaşantılandırmadan bilemeyiz.

Yogadan hayatımız için ne bekleyebiliriz?

Öncelikle bir birey olduğumuzu, dolayısıyla da herkesin bir birey olduğunu anlayabilir ve davranışlarımızı ona göre düzenleyebiliriz. Bunun yanında birçok fiziksel ve ruhsal rahatsızlığımızla daha iyi baş edebilmemize yardımcıdır yoga.

Yoga ne zaman ve nerede yapılmalıdır?

Her zaman ve her yerde. Ancak eğer asana yapacaksanız, boş bir mide, temiz ve sessiz bir ortam gereklidir. Nefes çalışmaları için de havalandırılmış bir yer tercih sebebidir. Günde en az bir kez asana çalışması yapmanın yararı büyüktür.

Yoga ne sıklıkta yapılmalı?

Asanalar her gün yapılamasa bile meditasyon ya da pranayama yapılabilir. Çalışmanın ne kadar uzun ya da kısa olacağı değildir önemli olan. Yine kendi yaşam ritmimizde yoga bir yer bulabilir.

Kadınlar ve erkekler için ayrı hareketler var mıdır?

Herkes için ayrı hareketler vardır, kaldı ki kadınlar ve erkekler için de. Kadınların periyodik dönemlerinin ilk gününde asana, özellikle de omuz duruşu gibi ters hareketleri yapmaları doğal olarak önerilmez.

Kadınlar erkeklere göre daha esnektir. Buna karşılık erkeklerin de kas gücü vardır.