Biz

Uluslararası Yoga Federasyonu ve Uluslararası Yoga Alliance INT. sertifikalı ekibiyle OM Yoga Beşiktaş; çeşitli Yoga ekolleri, Chi-Gong,Taiji ve Pilates dersleri alabileceğiniz butik bir yoga merkezi olarak 6 yıldır hizmet veriyor. 

Haftanın her günü katılabileceğiniz derslerin yanı sıra deneyimli ve alanında uzman isimlerin hazırladığı atölye çalışmaları, eğitmen programları, inziva programlarıyla OM Yoga Beşiktaş, bilgiyi ve pratiği bir arada sunuyor.

ÇALIŞMALARIMIZ

Kısa bir tanımla Yoga;

Belli başlı disiplinlerde ve sistemde; zihin, beden, nefes ile yapılan bir çalışmadır.

“Bir araya getirip bağlamak”, “sıkı sıkı tutmak” yuj kökünden türeyen Yoga kelimesi, aynı zamanda meditasyon yöntemini ifade etmek için kullanılıyor.

Yoganın temel unsurlarından olan “asanalar, meditasyon, kriya’lar, nefes çalışmaları”yla, tam da kelime kökenine uygun olarak, ruh-zihin-beden bütünlüğünün sağlanması amaçlanır.

4000 yıl öncesine tarihlenen Yoga’nın bugün iki biçiminden söz edilebilir: Felsefe sistemi olarak “Klasik Yoga” ve meditasyon ile yoga pratiklerini kapsayan, bugün Yoga stüdyolarında da uygulanan “Popüler Yoga”.

OmYoga Beşiktaş’ta yapılan Yoga pratikleriyle; bedenimizi fark edebilmek ve onunla tekrar bağ kurmak, Yoga’da “maymun zihin” olarak adlandırılan, durmak bilmeyen düşünce akışımızı disipline etmek, odaklanmak, fiziksel ve ruhsal gerginliklerimizi atmak amaçlanır. Düzenli yapılan pratikler sayesinde gözle görülür şekilde sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olan bedenin yanı sıra iç organlar da sağlıklı çalışmaya başlar.

Yoga yapmaya başlamak, zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak bir çeşit “iyileşme, güçlenme, arınma sürecine” girmek demektir.

Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmenin, en güzel yollarından biridir.

 

 

Kasları güçlendiren, esnekliği, vücudun direncini-gücünü artıran bir egzersiz sistemidir. Pilates, mat üzerinde ya da özel olarak geliştirilmiş aletler ile yapılır. Bu egzersiz sisteminde amaç; vücudun her yerini etkili bir şekilde çalıştırmaktır ve her hareket nefesle desteklenir. Hareketler ile senkronize edilen ve uzman tarafından yönlendirilen nefesler, çok önem taşır.

Vücudun merkezini (core) güçlendiren, bedeni dengeleyen egzersizler sayesinde uzayan kaslarla birlikte güçlü ve ince bir görünüm kazanırsınız.

Pilates’in Yararlarından Bazıları

  • Duruş bozukluklarını iyileştirir
  • Sırt ve bel ağrıları
  • İnce, güçlü, estetik bir görünüm
  • Güçlü bir kas ve iskelet sistemi
  • Esnek bir omurga
  • Kontrol ve dikkat gerektirdiği için zihni dinginleştirir.

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türetilmiş, sözcük anlamıyla birçok Batı dilinde “derin düşünme” anlamına gelmekte olan bir terim olup, sözlüklerde, “kişinin iç huzuru, sükûnet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad” olarak tanımlanır.

Meditasyon, birçok kültürde uygulanan manevi bir arınma tekniğidir. Uyanıklık ve konsantrasyon çalışmalarıyla kişi kendini toplar ve zihnini, ruhunu dinlendirir.

Doğu kültürlerinde meditasyon, köklü ve bilinç açıcı bir teknik olarak kabul edilir. Söz konusu olan bilinç açma durumu, her inanışa göre farklı adlandırılır. Bunlar; boşluk, farkındalık, tek olma, burada ve şimdide olma, düşüncedeki özgürlük olarak tanımlanabilir.

Transandantal Meditasyon(TM)için: “Biz meditasyonu tanımlarken onun çok dinlendirici, sakin ama artmış bir uyanıklığın da olduğu ve genellikle iç mutluluğu yaşatan öznel bir deneyimi kazanmak amacıyla tekrar tekrar yapılan zihinsel bir teknik olarak tanımlarız” denilmektedir.”

Om Yoga Beşiktaş’ta Chigong çalışmaları, WDP Wudang B eğitmeni ve WDP Istanbul temsilcisi Esat Ataç tarafından veriliyor.

Chigong Nedir?

Qigong, Chi-Kung veya Chi-Gong. Kökleri 5000 yıl öncesine kadar uzanır. Çin tıbbında, yaşam enerjisi olarak anlamlandırılan “Qi” (Çi, Chi) enerjisinin dengeli ve düzenli bir şekilde bedende akması için yapılan çalışmalardır.

Chigong; enerji dengesini düzenleyen belirli fiziksel duruşları ve nefes tekniklerini içerir ve Çin tıbbı ile savaş sanatlarının bir parçasıdır.

Chigong’un Yararlarından Bazıları

Egzersizler düzenli olarak yapıldığında, bağışıklık sistemini güçlendirir, oksijen dengesindeki güçlü etkisi sayesinde bedensel, zihinsel ve ruhsal aktivitelerde canlanma sağlar.

İskelet sistemi, kas, tendon, sinir sistemi, dolaşım sistemi, uyku, beden ısısı, kan akışkanlığı, lenf ve hormonal sistem, cinsel enerjiler, boşaltım, sindirim sistemleri ve astım hastalıkları üzerinde etkilidir.

Sindirim sistemi rahatsızlıkları,bronşit, astım ve alerjik rahatsızlıklar ,gribal enfeksiyonlar, hormonal dengesizlik, yüksek ve düşük tansiyon, kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği, multiple skleroz, anksiyete ve stres, obezite ve kilo problemleri tedavisinde destekleyicidir.Bütünsel iyileşme ve güçlenme amaçlanır.

Taiji Nedir?

M.Ö. 2000’li yıllara tarihlenen Taiji, bir savunma sanatıydı. Günümüzde, sakin bir müzik eşliğinde; hafif, yumuşak ve zarif şekilde yapılan hareketlerden oluşan Tajhi ile dinginlik ve vücutta dengeli bir enerji akışı hedefleniyor. Taiji ile yapılan tüm hareketler, kesintisiz devam eder. Bu hareketlerin en önemli özellikleri arasında; yorucu olmamaları ve son derece yavaş yapılmaları yer alır.

Taiji’nin Yararlarından Bazıları

Aynı zamanda bir meditasyon çeşidi olan Taiji’nin pek çok hastalığın iyileşmesinde destekleyici olduğu biliniyor.

Romatizmal hastalıklar ve bel ağrılar, denge ve duruş bozukluklar, bronşi, uykusuzluk sorunları, astım, dikkat dağınıklığı, bağışıklık sistemi sorunları, stres tedavisinde destekleyici ve dengeleyicidir.

KADROMUZ